The Network Team

The Democracy Prep Public Schools network team, stationed on the fourth and fifth floor of a central office located at 1767 Park Avenue in Harlem, supports all of our schools. The network team regularly visits all Democracy Prep schools which emphasizes a college-going culture for our scholars and enables the network team to stay connected.

Office of the Chief Executive Officer

Natasha Trivers

Chief Executive Officer

Linda Jones Easton

Chief of Staff

Anita Ntem

Manager of Executive Operations

Rebecca Leblond

Director, Global Citizens

James Lee

Manager, Global Citizens Program

Rashid Duroseau

Civics Program Director

Legal

Georgina Crawley

General Counsel

Capri Reid

Assistant General Counsel

Office of the Superintendent

Steve Popper

Chief of Schools & Superintendent

Emmanuel George

Senior Director of School Solutions

Sharese Maine

Director of Scholar Support

Duncan Scherer

Assistant Superintendent and Managing Director of NY

Kimberly Wall

Assistant Superintendent

Tanya Nunez

Assistant Superintendent

Ryan Silver

Assistant Superintendent

Brian Duran

Arts Education Director

Dennis Wolfe

Athletic Director

Luis Cardenas

Speech and Debate Master Coach

Sarah Rosenberg

Speech and Debate Master Coach

Yulenny Grullón

Academic and Events Coordinator

Academics Team

Margaret Marrer

Senior Director K-12 Curriculum & Assessment

Mia Backon

Director of K-5 Academics

Blake Unger Dvorchik

Director of 6-12 Academics

Samantha Katzman

Director of Learning Acceleration

Alexandra Arricale

Curriculum and Instruction Specialists

Katherine Williamson

Director of Curriculum and Instruction

Julia Kang

Curriculum and Instruction Specialist

Tanita Ellis

ES Learning Acceleration Senior Manager

Hannah Rebhorn

Special Education Curriculum Manager

Jason Rios

Curriculum & Instruction Specialist

Domenica Vilhotti

Curriculum & Instruction Specialist

Kimberly Sekel

Curriculum & Instruction Specialist

Shauntai Quinlon

Curriculum & Instruction Specialist

Yauntilaa Lancaster

Curriculum & Instruction Specialist

Erica Silas

Curriculum & Instruction Specialist

Page Spangler

HS STEM Curriculum & Instruction Specialist

Domenica Vilhotti

Curriculum and Instruction Specialist

Katherine Williamson

Curriculum and Instruction Specialist

Special Education

Ellie Grose

Senior Director of Special Education and English Language Services

Beatrix Jackson

Assistant Director of Special Education

Danielle Alicastro

ACT Manager

Kelsey Amick

ACT Manager

Heather Bezdecheck

ACT Manager

Sarah Gonsalves

ACT Manager

Data

Danielle Tshirhart

Chief Operating Officer

Xochilth Cosme

Director of Data Supports

Christina Pagan

Senior Manager of Data Insights

Jose Lozada

Data Developer

Chrisann Campbell

Data Support Associate

Babacar Tall

Data Support Associate

Rashad Weathers

Data Support Associate

Information Systems Team

Danielle Tshirhart

Chief Operating Officer

Jonathan Salcedo

Director of Network Technology

Tony Boler

Manager of Technology Support

Larry Hok

Senior Manager of Technology

Compliance and Grants

Danielle Tshirhart

Chief Operating Officer

Alexa Gonzalez

Director of Compliance & Accountability

Claire Cheney

Director of Grants Management & Student

Facilities Team

Danielle Tshirhart

Chief Operating Officer

Ken Mason

Senior Director of Network Facilities

Jordan Stenzel

Network Director of Operations, Systems & Development

Michelle Gieg

Vice President of Operations

Patria Rodriguez

Network Shared Services Manager

Marlene Aponte

Director of Operations

Christy Brown

Director of Operations

Nina Minogue

Director of Operations

Amanda Torres

Director of Operations

Jissette Duran

Facilities Associate

Julio Duran

Security Guard

Michael Farley

Facilities Associate

Walter Flowers

Facilities Associate

Darryl Frazier

Building Manager

Roberto Gonzalez

Facilities Associate

Jose Hernandez Arellano

Facilities Associate & Handyman

Christian Kemavoy

Security Guard

Francisco Mercedes

Security Guard

Kelvin Negron

Building Manager

Michael Ortiz

Building Manager

Juan Rodriguez

Network Handyman

Jamie Rodriguez

Custodian

Antonio Sanchez Jr.

Security Guard

Demetrius Selby

Senior Facilities Associate

Cathya Solano

Director of Operations

Javon Treherne

Custodian

Human Resources Team

Lisa Friscia

Chief People Officer

Alexa Gonzalez

Senior Director of Human Resources

Brenda Ayayee

Regional Manager of Human Resources

Rachel Cardinal

Assistant Director of Human Resources

Jade Morton-Whidbee

Human Resources Coordinator

Sonny Bozza

Human Resources Coordinator

Jennifer Stewart

Human Resources Coordinator and Certification Specialist

Nathalie Delva

Human Resources Associate

Recruitment Team

Lisa Friscia

Chief People Officer

Kristen Haurin

Director of Recruitment

Kathryn Fleckenstein

Senior Recruiter

Saesha Hall

Recruitment Associate

Hadiza Kassim

Recruitment Associate

Lexy Williams

Recruitment Associate

Bryce Fleming

Recruitment Outreach Associate

Walter Bounds

Recruitment Phone Screener

Talent Development Team

Lisa Friscia

Chief People Officer

Ajaka Roth

Senior Director of Talent Development

Evan Burns

Assistant Director of Talent Development

Chabelly Jiminian

Manager of People Team Operations

College Success Team

Ralph Johnson

Vice President of College Access & Success

John Lindquist

Regional Director of College Success & System's Management

Eunjee Choi

Assistant Director of College Counseling

Lucy Kane

Assistant Director of Alumni Programs

Teng Yang

College Counseling Associate

External Affairs and Enrollment Team

Princess Lyles

Vice President of External Affairs

Amara Nogee

Senior Manager Visual Arts & Graphic Design

Greg Callan

Digital Media Specialist

Anthony Hull

Videographer

Milowa Rodriguez

Graphic Designer

Charlotte Hockens

Senior Manager of External Affairs

Adriana Dias

External Affairs Associate

Eliza Saunders

Assistant Director of Enrollment

Stefan Mason

Enrollment Support Specialist

Nelson Olivero Rodriguez

Canvass Team Lead

Darlisa Evans

Canvass Team Lead

Troy Peterson

Canvasser

Wonda Graves

Canvasser

Rebecca Bowen

Canvasser

Finance Team

Valerie Martinez

Chief Financial Officer

Sydney Moshette

Controller

Jackie White

Controller, South and West Regions

Richard Coore

Senior Finance Manager

Jazmin Abreu

Special Projects, Manager

Willard Jones

Accountant

Pamela Donaldson

Payroll Specialist

Sherri Carrington

Finance Associate

Muhammed Kajakeh

Finance Associate

Cierra Koch-Azeke

Finance Associate