The Network Team

The Democracy Prep Public Schools network team, stationed on the fourth and fifth floor of a central office located at 1767 Park Avenue in Harlem, supports all of our schools. The network team regularly visits all Democracy Prep schools which emphasizesĀ a college-going culture for our scholars and enables the network team to stay connected.

Office of the Chief Executive Officer

Katie Duffy

Chief Executive Officer

Rick Abare

Special Advisor to the CEO

Amier Carmel

Director of Crisis Management

Diana Feliz

Office Manager

Office of the Superintendent

Natasha Trivers

Superintendent

Margaret Marrer

Regional Assistant Superintendent

Steve Popper

Assistant Superintendent

Sharese Maine

Director of Scholar Support

Anita Ntem

Special Assistant to Superintendent

Brian Duran

Arts Education Director

Jerry Phelps

Regional Arts Education Manager

Viviana Perez

Civics Program Director

Dennis Wolfe

Athletic Director

Luis Cardenas

Speech and Debate Master Coach

Sarah Rosenberg

Speech and Debate Master Coach

Kim Wall

Leadership Coach

Elizabeth Jaye

DC/NJ Director of Curriculum and Instruction

General Counsel & Special Education

Kent Anker

Executive Vice President and General Counsel

Rebecca Leblond

Director of Global Citizens

Jaclyn Tyne

Global Citizens Program Manager

Ximena Flores

Legal Associate

Noah Mackert

Special Advisor

Evonne Jones

Policy Analyst

Kimberly Mendez

Program Accountability Associate

Ellie Grose

Director of Special Education

Alexa Feldman

Assistant Director of Special Education

Kareem Shakoor

Assistant Director of Special Education

Heather Bezdecheck

ACT Manager

Beatrix Jackson

ACT Manager

Jillian Luft

ACT Manager

Kana Yoo

ACT Manager

Jennifer Rodriguez

ACT Manager

Kim Hild

ACT Manager

Lauren MacLean

ELL Manager

Holly Decker

ACT Manager

Jerome Jackson

ACT Manager

Kelsey Amick

ACT Manager

Curriculum Team

Danielle Liebling

Director of K-12 Curriculum

Blake Unger Dvorchik

Assistant Director of Curriculum

Lauren Nelson

Senior Math Curriculum Specialist

WaKeisha Wade

Math Curriculum Specialist

Fernando Reyes

History Curriculum Specialist

Andre Adao

Science Curriculum Specialist

Julia Kang

Korean Curriculum Specialist

Samantha Katzman

Elementary Curriculum Specialist

Alexandra Arricale

Elementary Curriculum Specialist

Jason Rios

ELA Curriculum Specialist

Domenica Vilhotti

ELA Curriculum Specialist

Ricky Schultz

Assessment Manager

Communications, Community & Campus Impact

Adrienne Nyamsi

Vice President of Communities & Communications

Amara Nogee

Visual Arts Manager and Graphic Designer

Greg Callan

Videographer & Editor

Milowa Rodriguez

Graphic Designer

Anthony Hull

Videographer

Wenniao Qu

Web Developer

James Lee

Korean Program Coordinator

David Beltran

Social Media Associate

Vivian Cho

Event Planner

Charlotte Hockens

Editor

Jordan Stenzel

Director of Operational Impact

Ken Mason

Assistant Director of Regional Operational Impact

Eliza Saunders

Senior Manager of Mid-Atlantic Community Impact

Finance Team

Melanie Hok

Senior Director of Finance

Greg McDowell

Grants Manager

Richard Coore

Staff Accountant

Andrea Jorge

Finance Manager

Cheuk Cheung

Staff Accountant

Corinna Myers

Finance Specialist

Masiel Reyes-Weiss

Finance Associate

Jazmin Abreu

Finance Associate

Jackie White

Regional Finance Manager

Krystal Puello

Finance Associate

Human Resources Team

Linda Jones Easton

Executive Vice President

Alexa Gonzalez

Director of Human Resources - NY

Brenda Ayayee

Human Resources Coordinator

Abigail Friedman

Human Resources Coordinator & Certification Specialist

Jennifer Stewart

Human Resources Associate

Jamell Yarborough

Human Resources Associate

Danielle Clement

Human Resources Associate

Jade Morton-Whidbee

Human Resources Associate

Information Systems Team

Carlos Mojica

Vice President of Infrastructure

Mark Cheng

Director of Data Management & Analysis

Edward Langer

Director of Network Technology

Ryan Howell

Director of Data Systems

Larry Hok

Network Technology Manager

Tony Boler

School Technology Support Associate

Miguel Rivera Rios

Data Scientist

Jose Lozada

Data Developer

Brian Martin

Data Systems Specialist

Steven Harkey

Data Systems Associate

Network Growth

Jonathan Howard

Vice President of Network Growth

Emmanuel George

Senior Director of Network Growth

Steve Cunning

Director, Strategic Initiatives

Recruitment Team

Cindy Luk

Director of Recruitment

Ashleigh Chin

Leadership Recruitment Manager

Kristen Haurin

Selection Manager

Kyle Shedrick

Recruiter

Ahnjelica Blake

Recruitment Associate

Vanessa Reyes Kranwinkel

Recruitment Associate

Faith Carbon

Recruitment Outreach Associate

Melanie Aldridge

Recruitment Associate

Katie Fleckenstein

Recruitment Associate

Talent Development Team

Lisa Friscia

Chief People Officer

Ajaka Roth

Director of Leadership Development

Matt Kautz

Teacher Development Manager

Chabelly Jiminian

People Team Operations Manager

Sarah Krichman

Staff Development Senior Manager

Janique Robinson

Senior Manager of New Teacher Development

College Success Team

Ralph Johnson

Senior Director of College Success

John Lindquist

Assistant Director of College Success

Teng Yang

Assistant Director of College Success

Manuel Jourdain

College Access & Success Counselor

Facilities

Walter Flowers

Manager of Facilities

Juan Rodriguez

Handyman